Hendikepovaný reprezentant Lukáš Šembera si mezi para-badmintonovou špičkou v Odense připsal první vítězství

04/12/2019

Vynikající para-badmintonová konkurence si dala dostaveníčko v Odense, kde paralelně s Denmark Open probíhá i turnaj Denmark Para-Badminton s podtitulem "presented by Danisa". Nechyběl ani český reprezentant Lukáš Šembera. Pro Šemberu, hrajícího v kategorii WH 1, šlo o další zkušenost a porovnání se světovým para-badmintonem. Ve dvouhře ve skupině E se Šembera potkal s nasazenou pětkou z Brazílie, vynikajícím Thajcem a z předchozích turnajů už známým Davidem Folletem z Anglie. Výhru proti papírově silnějším soupeřům si bohužel nepřipsal.

Lépe se dařilo ve čtyřhře, kde český hráč nastoupil jako tradičně po boku Poláka Jakuba Tomasze Sikorskiho. Společně dokázali otočit nepříznivě se vyvíjející zápas proti kanadsko-irské dvojici Bilenki, Stewart a vyhráli 11:21, 21:19 a 21:18. Další dva zápasy proti Thajcům a německo-francouzské dvojici šly už ale za soupeři, a tak Šembera se Sikorskim i přes dílčí vítězství obsadili ve skupině D poslední místo. Šembera nastoupil v Odense poprvé v kariéře i v mixu, kde mu partnerkou byla Brazilka Auricelia Nunes Evangelista Freitas. Po dvou prohrách a jedné skreči i zde obsadil Šembera se svou spoluhráčkou čtvrtou pozici ve skupině.

"Pocity jsou dobré, určitě byla moje hra zase o něco lepší a konkurenceschopnější. Cítil jsem progres hlavně v zadní části kurtu. Ve dvouhře jsem měl velmi těžkou skupinu, Thajec s Brazilcem byli výborní a i Angličan je hodně kvalitní. Je vysoký a má dlouhé ruce, takže na spoustu míčků dosáhne. Hrál jsem s nim teď mnohem lépe než vloni na Mallorce," hodnotí svoje působení na turnaji Šembera. "Ve čtyřhře jde o naše první vítězství na mezinárodním turnaji. V prvním setu jsme hodně kazili, ale v druhém jsme si řekli, že tohle prostě musíme vyhrát, že to je šance. S Jakubem jsme pak začali hrát volnější údery a čekali na jejich chybu. Vyplatilo se. Byl to dramatický zápas a jsem moc rád, že jsme ho zvládli," říká český reprezentant, pro nějž bylo působení i v soutěži smíšené čtyřhry překvapením. "Původně jsem s tím nepočítal. Je velká škoda, že moje brazilská partnerka nebyla schopná nastoupit k prvnímu zápasu proti finské dvojici, protože to bylo určitě hratelné. Bohužel po pozdním příletu zaspala na hotelu," prozrazuje Šembera.

"Jinak turnaj byl asi nejlépe zorganizovaný ze všech, na nichž jsem byl. Krásná hala i zázemí, pro para-badminton ideální i povrch na kurtech. Nyní mě čeká na začátku prosince Turnaj tří národů ve Vídni, na který se moc těším, protože tam budou hráči podobné úrovně jako já a i vloni jsem si tam skvěle zahrál. Vyhlížím také příští rok, kdy bych měl konečně získat dostatek prostředků na speciální badmintonový vozík. Zatím mám stále basketbalový a pro badminton to není úplně vhodné, omezuje mě v pohybu na kurtu hlavně v záklonu a v každém setu kvůli tomu ztratím několik bodů.

Na závěr bych rád poděkoval svému trenérovi Tomáši Vovsovi a celému oddílu Badminton Sharks Brno za finanční i tréninkovou podporu. Děkuji za podporu také Českému badmintonovému svazu," uzavírá Lukáš Šembera.

Výsledky turnaje zde.

Ondřej Kopřiva