Historický úspěch pro český para badminton. Ve světové konkurenci získal Kyncl páté místo s polskou spoluhráčkou

24/07/2022

Velkého úspěchu mezi nejlepšími para badmintonisty světa získala česko-polská spolupráce Lukáše Kyncla s Annou Wolny. Smíšený pár vybojoval na prestižním turnaji v Bahrajnu páté místo a postaral se o největší úspěch na takto prestižním podniku v historii. "Stále ale ještě musíme zapracovat na lepším pohybu po kurtu a nabrat větší jistotu v úderech," říká spokojený Kyncl po návratu z Manamy.

Badminton Sharks Brno poslal až do dalekého Bahrajnu své dva zástupce a zároveň v současné chvíli českou špičku v para badmintonu - Lukáše Kyncla a Jana Matouška. Nejlepší evropští hráči, které zastupují především para badmintonisté z Francie, Německa a Švýcarska. A k tomu absolutní světová špička - nikoho asi nepřekvapí, že se nejlepší hráči rekrutují právě z Asie. To bylo obsazení turnaje Bahrain Para Badminton International 2022.

A Češi předvedli velký výkonnostní posun, což potvrdil i trenér dvojice Tomáš Voves. "Stále se přibližujeme evropské úrovni, což potvrdili oba naši hráči jednou výhrou ve dvouhře a Lukáš Kyncl také průlomovým výsledkem v mixu," říkal Voves a dále pokračoval ve srovnání. "Tří dílčí vyhrané zápasy na světových turnajích jsme sbírali čtyři předchozí roky na 5 akcích. Teď je máme z jednoho turnaje a k tomu neuvěřitelné 5. místo z mixu," doplnil hodnocení brněnský kouč.

V prestižním singlu se hrálo systémem skupin, z nichž postupovali vždy dva nejlepší. Jedna výhra Matouška ani Kyncla na postup nestačila, výkonnostní posun byl ale znovu poznat. "Počítal jsem s brutální konkurencí, což mi los jenom potvrdil. Naštěstí jsem ale do skupiny dostal i domácího hráče, nad kterým jsem zvítězil a získal tak body do světového žebříčku," říkal Matoušek, který porazil jmenovitě Alima Abdullu, jenž zastupoval pořádající zemi.

Zajímavou spolupráci pak navázal s polskou para badmintonistkou Natalií Grzyb, a ač se výhry nově složený pár nedočkal, Matoušek si spolupráci nemohl vynachválit. "Doufám, že zůstaneme i nadále partnery na kurtu a budeme se čím dál více slaďovat," tvrdil o nové spoluhráčce sympatický zástupce Badminton Sharks Brno.

Teď už ale k výše zmíněné výsledkové bombě, a to nejen pro český para badminton. Spojení Lukáše Kyncla s další Polkou Annou Wolny přineslo dělené páté místo, na tak prestižním turnaji se jedná - bez nadsázky - o přelomovou věc.

Jednou výhrou si pár zajistil postup do čtvrtfinále. "Dělené páté místo je neskutečným výsledkem pro české barvy. V rámci skupiny vozíčkářů se jedná o historický výsledek i pro polský para badminton," hodnotil trenér Voves, ke kterému se pak přidal i Kyncl.

"Myslím, že s každým turnajem se naše hra o něco lepší a osobně už i pociťuji menší nervozitu na těchto velkých akcích. Srovnání se světovou konkurencí nám navíc dodává nové podněty pro trénink," svěřoval se po životním turnaji člen nejúspěšnějšího para badmintonového oddílu Badminton Sharks Brno.

A jak turnaj hodnotila koordinátorka para badmintonu Pavla Grycová? "Získané zkušenosti z těchto turnajů jsou pro naše hráče klíčové k dalšímu posunu. Věřím, že společně se svazem dokážeme vytvořit hráčům větší podporu mezinárodních startů, aby měli možnost svoji hru stále zlepšovat a poměřovat se s těmi nejlepšími."

Držet palce jim budeme hlavně na dvou dalších turnajích v Polsku. Do Imielinu a Zakopaného se určitě těší i jejich polské spoluhráčky. A jeden sen dal do pléna nakonec ještě Lukáš Kyncl. "Byl bych rád, kdyby se u nás podařil zorganizovat velký mezinárodní turnaj."

Tak snad už brzy...

Kompletní výsledky z turnaje Bahrain Para Badminton International 2022 najdete zde.

Jan Nováček