Hynek Šabacký o semináři para-badmintonu: "Trenéři si vyzkoušeli jízdu, pohyb i samotnou hru."

19/01/2018

V rozmezí dat 9. 11. 2017 až 12. 11. 2017 se trenéři Badminton Sharks Brno, Tomáš Voves a Hynek Šabacký, zúčastnili para-badmintonového školení v Severním Irsku, respektive v Belfastu. Čtěte zprávu od Hynka Šabackého:

Celé školení a příspěvek na cestu byl hrazen evropským badmintonovým svazem (Badminton Europe) a doplatek za letenky doplatil Český badmintonový svaz. Ubytování, společně se snídaněmi, bylo v luxusním čtyřhvězdičkovém hotelu Crowne Plaza Belfast. Obědy už byly v nedalekém Lisburn Raquets Clubu, kde se konalo již zmíněné školení zároveň se soustředěním evropských para-badmintonových talentů.Začátek akce byl v pátek 10. 11. v 9 hodin. Trenéři a hráči byli uvítáni viceprezidentem Badminton Europe, João Matosem. Poté nasledovalo seznámení trenéru se školiteli Johnem Shearerem a Lyndonem Williamsem a mezi sebou.

Na úvod byla praktická část kategorií WH1 a WH2 (kategorie hráčů na vozíčku), která později vyústila i v ukázku praktickou. Trenéři dostali sportovní vozíčky a vyzkoušeli si jízdu a pohyb a později už i samotnou hru. Druhý den, 11. 11., se už probíraly kategorie SL3, SL4, SU5, SS6 a tzv. ID's ( hráči s amputací nad kolenem nebo silně ochrnutou nohou, hráči s amputací pod kolenem nebo méně ochrnutou nohou, hráči s amputací jedné horní končetiny nebo s ochrnutou horní končetinou, hráči s nanismem a intelektuálně postižení hráči). Večer téhož dne se konala společná večeře, kde byly všem trenérům rozdána potvrzení o účasti společně s tubou na míčky a lahví na vodu k příležitosti 50. výročí Badminton Europe.Den poslední tzn. 12. 11. byla praktická zkouška trenérů. Ta vypadala tak, že trenéři byli rozděleni do dvojic a každá z dvojic měla za úkol vymyslet 30minutový trénink na zadané téma pro kategorie WH1 a WH2. Přístup a náplň tréninku byla posléze ohodnocena jedním z lektorů a trenérům byl rozdán diplom o úspěšném splnění kurzu. Pak následoval pouze oběd a cesta domů.


Celé školení bylo bráno v duchu spolupráce a otevřených diskuzí. Všichni organizátoři a dobrovolníci byli velmi přátelští a ochotní a jsme jim moc vděčni, že jsme se takové akce mohli zúčastnit. Bylo to velmi přínosné ať už vědomostmi Johna a Lyndona anebo zkušenostmi ostatním trenérů. Abych to rychle shrnul, zhodnotil bych to jako velmi zdařilou akci.


Ondřej Kopřiva