Mistry ve dvouhrách se na MMČR v para-badmintonu stali Šembera mezi vozíčkáři a Drtil ve sloučené kategorii stojících
Navzdory pandemické situaci se podařilo organizátorům uspořádat 4. ročník turnaje Oliver Czech Para-Badminton Open, který se konal v Rousínově. I v těžkých časech zavítali do Jihomoravského kraje výborní polští hráči. Ti se tak poměřili s tuzemskou špičkou.
Akci, jež se stává stále více populární i u zahraničních hráčů, nepříjemně ovlivnila koronavirová pandemie, kvůli níž se nakonec neúčastnili někteří původně přihlášení čeští, polští a slovenští para-badmintonisté. Plošná opatření u našich jižních sousedů pak znamenala také stopku pro Rakušany.
Přestože se zúčastnilo méně sportovců, než se očekávalo, jsme vděční za konkurenci z Polska. Hvězdou turnaje se stala Natalia Grzyb, která opanovala všechny kategorie, do kterých nastoupila a připsala si hned tři prvenství. V soutěži dvouhry vozíčkářů se na stupínek nejvyšší prokousal Čech Lukáš Šembera, kterého napodobil Tomáš Drtil ve spojené kategorii stojících para-badmintonistů (SL3,SL4,SU5).
"Do turnaje jsem šel s tím, že si jdu užít zápasy a vůbec jsem nevěděl, co od sebe očekávat. Nakonec to dopadlo líp, než jsem si představoval a jsem velmi spokojený. Turnaj je každým rokem na vyšší úrovni a to mě baví. Chtěl bych také poděkovat pořadatelům za krásnou akci," konstatoval Šembera.
Další český singlový vítěz Tomáš Drtil byl pochopitelně se svým vystoupením také navýsost spokojený. "Na turnaj jsem jel s tím, že bych chtěl vyhrát svou skupinu a to se mi také povedlo. Jsem rád za to, že titul zůstal v ČR. Díky všem, kteří se podíleli na organizaci," rekapituloval své dojmy další hráč Badminton Sharks Brno, kterého doplnil Tomáš Voves, jenž byl jedním z těch, kteří se nejvíc zasloužili o to, že turnaj vůbec proběhl.
Účastníci turnaje Oliver Czech Para-Badminton Open. Autor: Badminton Sharks
Do evropské úrovně ale pořád něco chybí. Jaké mají tedy čeští badmintonisté cíle a na jaké se chystají turnaje v příštím roce? "Základem úspěchu je poctivý trénink. Naším cílem je neustále rozvoj dovedností a úderová jistota. Nejlepší čeští hráči hrají teprve 3-4 roky, ale přípravu berou stále více vážně a mají zájem se neustále zlepšovat. V příštím roce se chystají naši hráči startovat na otevřených turnajích v Česku, Rakousku a Polsku, také plánujeme tréninky se zahraničními týmy a hlavně se připravujeme na velké akce kalendáře BWF, kterými jsou Spanish Para-Badminton Open, a poté jednoznačný vrchol sezóny Mistrovství Evropy," říká Voves, trenér největší české para-badmintonové skupiny v rámci klubu Badminton Sharks Brno.
Jaké projekty mohou dále rozvinout český para-badminton a co se chystá? "Tradičně zorganizujeme několik otevřených kempů, domlouváme prezentaci para-badmintonu pro jedince po úrazech v rehabilitačním centru v Kladrubech, na květen chystáme organizaci dalšího ročníku Czech Para-Badminton Open, ale myslím, že by pro větší osvětu a zvýšení zájmu trenérů v klubech pomohlo zařazení zkušeného zahraničního školitele para-badmintonu na svazovém doškolování trenérů. Podle mě by mělo jít o krátký vstup s možností vyzkoušet si hru na vozíku. Zahraniční trenér by se pak mohl zapojit do vedení českých handicapovaných hráčů v rámci výběrového soustředění" přeje si kouč Voves, který úspěšně absolvoval školení para-badmintonu v Irsku pod záštitou Badminton Europe a navštívil se svým týmem Národní centrum para-badmintonu v japonském Tokiu.
A co dál by ještě popřála českému para-badmintonu zakladatelka skupiny vozíčkářů v Brně a organizátorka turnaje Pavla Grycová? "V roce 2019 se v Basileji konalo sloučené Mistrovství světa pro zdravé a handicapované dohromady. Po tomto vzoru by se mohlo hrát jednou třeba i Mistrovství České republiky. Velkým příslibem je také nový předseda Českého paralympijského výboru, kterým se stal perspektivní hráč para-badmintonu Zbyněk Sýkora z Českého Krumlova. I to by mohlo našemu sportu pomoci." věří Grycová.
Jan Nováček a Tomáš Voves