„Musíme o sobě dávat více vědět a ukázat atraktivitu para-badmintonu,“ říká Zbyněk Sýkora

02/09/2020

Už několik let je zdaleka nejvýraznější personou v českém para-badmintonu Lukáš Šembera. V poslední době ale tomuto reprezentantovi začíná růst zdatný konkurent. Zbyněk Sýkora z Českého Krumlova má touhu zlepšovat se, vždyť za dobrým sparingem je ochoten dojíždět až do Vídně, a i během nedávné exhibice Čechy vs. Morava ukázal velmi rychlé pokroky.

Zbyňku, jak dlouho se věnujete para-badmintonu a jak jste se k němu dostal?

Para-badmintonu se věnuji rok a půl. Dostal jsem se k němu tak, že jsem si řekl, že nastal čas ho vyzkoušet. A protože pocházím z Českého Krumlova, moje cesta vedla přirozeně do krumlovského badmintonového klubu.

Jak vypadá vaše para-badmintonová příprava?

Připravuji se s Radkem Votavou, trénujeme minimálně jednou týdně, ale snažíme se i vícekrát. Nepravidelně si také chodím zahrát s kamarády na výstaviště v Českých Budějovicích a zhruba jednou měsíčně dojíždíme s parťákem a českou jedničkou v para-badmintonu Lukášem Šemberou do Vídně za tamějšími para-badmintonisty na společný trénink.

V rámci exhibice Čechy vs. Morava jste si s Lukášem Šemberou zahráli zápas ve dvouhře a on zvítězil 3:1 na sety. Máte ambici Lukášovi sekundovat i na mezinárodních turnajích?

Mám ambici ho porazit, ale ještě nevím kdy (úsměv). V tréninku se mi to už povedlo, ale tréninkový zápas je úplně něco jiného než zápas ostrý. Takže musím trénovat, trénovat a zase trénovat.

Na jaké para-badmintonové dovednosti nejintenzivněji pracujete? Co vám dělá největší problém?

Nejvíce trénujeme práci s raketou a míčkem, zdokonalujeme techniku úderů a také se snažíme hodně pracovat s hlavou. Zjišťuji, že badminton je hodně o soustředění, o tom, nenechat se rozhodit špatně zahraným balónem, zároveň ale být maximálně uvolněný. To potom celé tělo pracuje nejlépe a údery jsou nejčistší.

Jak svůj sport financujete? Máte sponzory, kteří vám pomáhají s vybavením a přípravou?

Ano, velké díky patří společnosti OLIVER, která nám poskytuje svůj sortiment od rakety až po oblečení, finančně nás nyní nejvíce podporuje MŠMT. V současné době je ale nejdůležitější se badminton co nejvíce naučit, a to mi umožňuje klub SK Badminton Český Krumlov se svým zázemím a partnery. Do budoucna musíme určitě hodně zlepšit práci s veřejností a médii, prostě o sobě dávat víc vědět. Ukázat všem, jak atraktivní může para-badminton být, s tím pak přijdou i sponzoři.

Sledujete český badminton a komu nejvíce fandíte?

Tak to je jasné, jednoznačně nejvíce fandím dvojici Míra Janáček, Tomáš Švejda. Nejen protože hájí barvy stejného klubu, ale protože jsou to fajn kluci a tvrdě na sobě makají. Máme stejného trenéra, tak jsme jedna parta.

Fotogalerii z exhibice v Českém Krumlově, kde se odehrál i zápas v para-badmintonu, najdete zde.

Ondřej Kopřiva