Šembera poprvé zdolal Sikorského a stal se para-badmintonovým mistrem Polska

11/11/2020

Český para-badminton byl pořádně vidět na Polish Open v Zakopaném. Česká jednička mezi hráči na vozíku Lukáš Šembera premiérově porazil svého rivala a domácí hvězdu Jakuba Sikorského a může se pyšnit titulem mezinárodní mistr Polska. Společně pak oba nejlepší singlisté ovládli i čtyřhru, na medailové pozice se prosadili i další Češi.

Dvoudenního turnaje Para-Badminton Polish Open v Zakopaném se za Českou republiku zúčastnili členové týmu Badminton Sharks Brno Lukáš Šembera, Lukáš Kyncl a Tomáš Drtil. Trenérkou jim byla Marika Davidová, jež informuje o průběhu akce: Na turnaji se objevily všechny kategorie, které do para-badmintonu patří. Zástupci kategorie WH1 (vozíčkáři s těžším postižením), oba Lukášové, byli přihlášeni do všech tří disciplín. Tomáš Drtil, který zastupoval kategorii SU5 (hra vestoje s postižením horních končetin), hrál pouze dvouhru. Ve dvouhře mužů WH1 Lukáš Šembera s přehledem ovládl svou skupinu, Lukáš Kyncl i přes nesmírnou bojovnost, kdy si při hře přivodil dokonce krvavé zranění palce, obsadil ve své skupině příčku druhou. V následném pavouku na sebe oba čeští hráči narazili v semifinále a po krásném zápase s dlouhými výměnami a náročnými údery se radoval Šembera. Tomu se následně ve finále povedl vynikající kousek, když poprvé v kariéře dokázal porazit polskou jedničku a mnohem zkušenějšího para-badmintonistu Jakuba Sikorského výsledkem 21:14 a 21:19. Šembera tak po zásluze získal titul mezinárodní mistr Polska. Kyncl skončil bronzový.

"Turnaj v Polsku byl skvělý. Jednak díky partě, jednak díky tomu, že se mi konečně podařilo porazit Kubu. Jel jsem s cílem si dobře zahrát, potrápit soupeře a pokusit se získat nejcennější kov. A ono to vyšlo. Většina zápasů byla v pohodě, nejvíc jsem se těšil na finále s Kubou. Věděl jsem, že mám šanci. Kuba dost chyboval a mně dobře létaly klíry. Jsem moc šťastný, že se nakonec povedlo, a doufám, že v tomhle trendu budu pokračovat," říká Lukáš Šembera.

V deblu vozíčkářů byly sloučeny skupiny WH1 s WH2 pánské i dámské kategorie. Celkem pět párů si zahrálo systémem každý s každým. Lukáš Šembera se tentokrát postavil se Sikorskim na stejnou stranu kurtu a s přehledem celý turnaj vyhráli. Lukáš Kyncl se svým spoluhráčem Andrzejem Kawou nezůstali pozadu, všechny své zápasy až na souboj se Šemberou a Sikorskim vyhráli a zaslouženě vybojovali stříbro.

Podobná byla situace ve smíšené čtyřhře, kde si oba Lukášové zahráli po boku mladičkých spoluhráček z Polska. V systému každý s každým obsadil Kyncl s Juliou Bolibrzuch bronzovou příčku, Šembera s Annou Wolny si vedli o stupeň lépe a po velmi pěkném zápase podlehli pouze pozdějším vítězům.

"Ve čtyřhrách jsem měl výborné spoluhráče. Finále mixu jsem své spoluhráčce trochu pokazil, když jsem udělal pár zbytečných chyb. To nás stálo první místo. Naopak v deblu s Kubou jsme suverénně drželi všechny soupeře zkrátka a nejcennější kov byl náš. Byl to náročný víkend, ale dotažen do perfektního konce. Díky týmu a trenérce za podporu. Už se těším na další akce a český šampionát," uzavírá Šembera.

Premiéru na para-badmintonovém turnaji zažil v Zakopaném Tomáš Drtil. Hráč kategorie SU5 se pod dohledem trenéra Tomáše Kořeného připravuje v Ostravě, vinou zranění a komplikací kolem pandemie ale stihli před odjezdem do Polska odtrénovat pouze tři měsíce.

Tomáš hraje aktivně badminton teprve dva roky, i tak ale dokázal v Zakopaném předvést krásnou hru. Ve skupině sloučené s ženami si zahrál celkem čtyři zápasy, a dokonce měl možnost se tváří v tvář potkat s Bartolomiejem Mrózem, jedním z nejlepších para-badmintonistů kontinentu, vicemistrem světa a mistrem Evropy. Výsledek 21:7 a 21:8 pro Poláka ukazuje, že má Tomáš ještě na čem pracovat, celková stříbrná pozice právě za Mrózem je pro něj ale velkým povzbuzením.

"Vzhledem k tomu, že to byl můj první para turnaj, tak mám velmi smíšené pocity, ale převládají ty pozitivní. Atmosféra byla příjemná a užili jsme si i hodně zábavy. Se svým výkonem a umístěním jsem spokojený. Cílem bylo skončit druhý a uhrát pár míčů proti nejlepšímu hráči, což se také povedlo. Abych ho porazil, tak musím nasbírat mnohem více zkušeností, protože to bylo poprvé, kdy se mi klepala raketa při příjmu nervozitou. Přeci jen je to světová špička a na tu jsem ještě krátký. Dejte mi jeden až dva roky a uvidíme, komu se bude klepat raketa potom," říká s úsměvem Tomáš Drtil.

"Pevně věřím, že se najde mnohem více lidí mé kategorie, abychom si mohli konkurovat. Už se nemůžu dočkat MČR v listopadu! Děkuji klubu Badminton Sharks Brno za to, že je mohu reprezentovat a být součástí toho všeho. Velice si toho vážím!" dodává Drtil.

Své dojmy z turnaje shrnuje i Lukáš Kyncl:

"Turnaj se mi moc líbil, byla to možnost si po dlouhé době konečně zahrát naplno a porovnat se s ostatními hráči. Na turnaji panovala skvělá a přátelská atmosféra, Zakopané je krásné městečko v horské krajině. Přesto, že se mi původně tu velkou vzdálenost nechtělo absolvovat, už teď se těším na příští ročník.

Moc jsem si před turnajem nevěřil. Naštěstí při prvním zápase jsem viděl, že šance tam jsou, a pak už se mi hrálo s větší pohodou. Bohužel chyb bylo stále dost a je na čem pracovat. Druhý den už se začala dostavovat únava. Hrát jak singly, tak debly bylo velmi náročné. Měl jsem štěstí na super spoluhráče, takže jsme to nakonec uhráli se ctí a s dobrým umístěním. Těším se na Czech Para-Badminton Open, i když tam bude konkurence větší. Ale o to silnější mám motivaci na sobě makat. Díky patří trenérům za přípravu a za psychickou podporu při zápasech," hodnotí Kyncl.

Jako trenérka celého týmu bych chtěla klukům moc poděkovat za předvedenou hru a skvělou reprezentaci. Z Polska si odvážíme spoustu zkušeností a postřehů do tréninku, a k tomu hned sedm medailí!

A co české para-badmintonisty čeká dále?

Plánovaný kemp v Českém Krumlově o víkendu 3. - 4. října se nakonec uskuteční v Brně-Ivanovicích pod vedením trenérů z Badminton Sharks Brno. Další nadcházející událostí a zároveň vrcholem roku je Czech Para-Badminton Open, které se koná 29. listopadu v Rousínově.

Marika Davidová

Výsledky Para-Badminton Polish Open:

WH1 singl - 1. Lukáš Šembera, 3. Lukáš Kyncl

WH1 debl - 1. Lukáš Šembera, Jakub Sikorski, 2. Lukáš Kyncl, Andrzej Kawa

WH1 mix - 2. Lukáš Šembera, Anna Wolny, 3. Lukáš Kyncl, Julia Bolibrzuch

SU5 singl - 2. Tomáš Drtil