Parabadminton

Parabadminton je paralympijským raketovým sportem pro handicapované hráče a hráčky řazené do 6 klasifikačních skupin (vozíčkáři WH1 a WH2 a stojící skupiny SL3, SL4, SU5, SH6). Čeští hráči startují na otevřených mistrovstvích Česka, Polska, Slovenska a dalších otevřených turnajích. Nejlepší čeští hráči odehráli světové turnaje také ve Španělsku, ve Francii, v Dánsku, v Bahrajnu, v Thajsku a v Japonsku. Parabadminton se trénuje v Brně, v Ostravě, v Plzni, v Jánských Lázních, v Českém Krumlově, ale také v Praze. Věříme ale i v zájem trenérů v dalších klubech, ve kterých se Vám budou věnovat, když je oslovíte. 

Klasifikační skupiny

Parabadminton se dělí do 6 skupin podle postižení. WH1 vozíčkáři s větším postižením trupu, WH2 vozíčkáři s menším postižením trupu, SL3 stojící skupina s postižením dolní končetiny nad kolenem, SL4 stojící skupina s postižením dolní končetiny pod kolenem, SU5 stojící skupina s postižením horní končetiny a SH6 stojící skupina hráčů malého vzrůstu. 


Druhy turnajů

Turnaje parabadmintonu dělíme obecně do 4 skupin: 1) paralympiáda a mistrovství světa, 2) turnaje z kalendáře Badminton World Federation (BWF) tzv. světový okruh,který má 3 úrovně, 3) kontinentální turnaje (např. mistrovství Evropy - koná se každé 2 roky) a 4) otevřené mezinárodní turnaje mimo kalendář BWF (např. Czech Para Badminton Open).

Nábor

Nové zájemce o parabadminton (všechny klasifikační skupiny) nabíráme celoročně. Rádi Vás přivítáme na zavedených trénincích parabadmintonu v těchto klubech nebo Vám doporučíme nejbližší klub. 

  • Badminton Sharks Brno, trenér Tomáš Voves +420 725 891 077, info@badmintonsharks.cz
  • Badmintonová Akademie Plzeň, kontaktní osoba Tomáš Knopp +420 777 586 357, zpcbadminton@centrum.cz
  • B.O.Chance Ostrava Sportclub, kontaktní osoba Radomír Krupa +420 778 038 022, B.O.Chance@centrum.cz
  • Sportovní klub Badminton Český Krumlov, trenér Radek Votava +420 724 320 839, radek.votava@mybox.cz
  • Obchodní akademie Olgy Halové Janské Lázně, kontaktní osoba, trenér Petr Holub +420 605 858 687, holub@oajl.cz
  • Sportovní klub vozíčkářů Praha, kontaktní osoba Karolína Hrbáčková +420 777 256 053, hrbackova@skvpraha.org

Historie

Historie parabadmintonu v České republice sahá do roku 2007. Úplně první průkopnicí byli Halka Bitmanová z Prahy, která vedla otevřené tréninky na SŠ v Janských Lázních do roku 2013. V roce 2014 na tyto aktivity navázala Pavla Grycová s trenérem Tomášem Vovsem z Brna. V roce 2017 se tréninková skupina podívala do národního centra v Japonsku a trenéři Tomáš Voves a Hynek Šabacký absolvovali také školení parabadmintonu v Irsku organizované Badminton Europe před nadcházejícím mistrovstvím světa v Koreji. Do roku 2019 pravidelně trénovala malá skupina juniorů, následně ji začali doplňovat i dospělí zájemci o badminton. Mezi nejúspěšnější se řadili Lukáš Šembera, Lukáš Kyncl a Jan Matoušek. V roce 2020 se objevovaly snahy věnovat se parabadmintonu také v Ostravě a v Českém Krumlově. Parabadminton byl prezentován na řadě exhibicích, do kterých se zapojili hráči z Brna, ale také z Českého Krumlova a Ostravy. Brněnský klub Sharks každoročně organizuje otevřené campy i pro spřátelené kluby z Polska a z Rakouska, ale také otevřené mistrovství Czech Para Badminton Open, které se poprvé konalo v roce 2017 a kromě vynechání covidového roku 2020 se koná každým rokem. Historicky prvním vítězem Czech Open se stal parahokejista Zdeněk Krupička. V roce 2022 se zapsal do historie Lukáš Kyncl, který se jako první Čech podíval na mistrovství světa. A další úspěch na sebe nenechal dlouho čekat. Další zástupce Badminton Sharks Kamil Šnajdar vyhrál bronzovou medaili s Marilou Maurel z Francie na mistrovství Evropy 2023 ve smíšené čtyřhře. A Zbyněk Sýkora z Českého Krumlova postoupil na MS v Thajsku 2024 do čtvrtfinále ve čtyřhře mužů se spoluhráčem Stephenem Durandem z Francie.

Největší úspěchy českého parabadmintonu

  • 13. místo Lukáše Šembery na mistrovství Evropy 2018 ve Francii,
  • historicky první vítězný zápas na turnaji BWF ve čtyřhře Lukáše Šembery s polským spoluhráčem Jakubem Sikorskim na Danish Para Badminton International 2019,
  • historicky první vítězný zápas na turnaji BWF ve dvouhře Jana Matouška na Spanish Para Badminton International 2021,
  • 5. místo Lukáše Kyncla ve smíšené čtyřhře se spluhráčkou Annou Wolny na Bahrain Para Badminton International 2022, 
  • 17. místo Lukáše Kyncla ve dvouhře na mistrovství světa 2022 v Japonsku,
  • 3. místo Kamila Šnajdara na mistrovsví Evropy 2023 v Holandsku,
  • 9. místo Zbyňka Sýkory na mistrovství světa 2024 v Thajsku.