5. ročník MMČR handicapovaných proběhl ve velkém stylu. Tři tituly získal Lukáš Kyncl!

16.05.2022

Velký úspěch českého para-badmintonu, to bylo Mezinárodním mistrovství České republiky handicapovaných. Činil se především Lukáš Kyncl, který zaznamenal zlatý hattrick mezi vozíčkáři. Mistry ve stojících skupinách se stali Tomáš Drtil a Tomasz Szwedo z Polska.

5. ročník Mezinárodního mistrovství České republiky Oliver Czech Para-Badminton Open 2022 proběhl ve velkém stylu. Turnaj slavnostně zahájil předseda Českého badmintonového svazu Petr Martinec. Do Rousínova nedaleko od Brna dorazilo 21 hráčů z Česka, Polska a poprvé v historii také ze Slovenska.

Nejúspěšnějším hráčem letošního šampionátu se stal Lukáš Kyncl, který zvítězil ve všech disciplínách mezi vozíčkáři a převzal tak pomyslné žezlo po loňském mistrovi ve dvouhře WH1, WH2 Lukáši Šemberovi. "Tato akce je vždy oslavou českého para-badmintonu a pokaždé probíhá ve velmi přátelském duchu. Je skvělé sledovat, jak se český para-badminton posouvá," hodnotil akci, která se tradičně konala na jižní Moravě spokojený Kyncl.

Jediné, co brněnského hráče mrzelo, byla absence některých jeho soupeřů. "Bohužel letos nedorazili největší rivalové Lukáš Šembera, Zdeněk Sýkora a Jakub Sikorski, s kterými bych rád změřil síly. Ale i moji tradiční treninkoví parťáci Honza Matoušek a Kamil Šnajdar mě umí potrápit. Síly jsem změřil ve finále s Honzou a naštěstí si pohlídal jeho nepříjemné podání a nepustil ho více do hry," říkal nejúspěšnější muž turnaje, který se hned vrátil také k dalším disciplínám.

"S Honzou jsme pak ve finále čtyřhry svedli velmi vyrovnaný souboj proti Kamilovi Šnajdarovi a Luďkovi Benadovi a měli jsme co dělat, abychom obhájili zlato. Ve smíšené čtyřhře jsem dostal skvělou partnerku z Polska Agnieszku Wolny, s kterou jsme se rychle sehráli a vybojovali také zlato. Tři zlaté, lépe to pro mě dopadnout nemohlo. Děkuji všem organizátorům, fyzioterapeutům z Paracentra Fénix, že mi dali dohromady rameno a hlavně našemu trenérovi Tomáši Vovsovi za skvělé vedení a motivaci," konstatoval s upřímným díkem také velkému propagátorovi celého českého para-badmintonu.

Mezi ženami - vozíčkářkami - bodovala obhájkyně loňského titulu Polka Natalia Grzyb, která opět zvítězila ve dvouhře, ve čtyřhře s Annou Wolny a v mixu brala 2. místo s polským spoluhráčem Lukaszem Dabrowskim.

Na turnaji se vytvořily kromě již tradičního páru Kyncl - Matoušek také dvojice Kyncl - Wolny a po skončení turnaje ještě Matoušek - Grzyb. V tomto složení se česko-polské smíšené páry chystají startovat již za týden na světovém turnaji v Bahrajnu.

V kategorii stojících byla o poznání menší účast, na poslední chvíli se bohužel ze zdravotních důvodů odhlásili hráči malého vzrůstu v kategorii SH6. Mistrem SL3 se stal Tomasz Szwedo po vítězství nad dvěma slovenskými hráči a ve sloučené skupině SL4,SU5 zvítězil Tomáš Drtil, kterému nejvíce šlapal na paty Filip Rataj.

Zhodnocení turnaje pak pochopitelně zůstalo na Tomáši Vovsovi. "V průběhu 7 let jsem se osobně zúčastnil všech 5 ročníků Czech Para-Badminton Open a měl jsem na starost vedení otevřených kempů. Proto jsem schopen zhodnotit úroveň hry, která se bezpochyby neustále zvyšuje. Což je samozřejmě pro rozvoj para badmintonu a stále větší atraktivitu turnaje i pro jiné státy tím nejdůležitějším parametrem."

Voves pak našel ještě další pozitivní stránky turnaje. "Těší mě, že se každým rokem objevují noví hráči. Letos se na turnaji ukázalo 5 nováčků, 2 vozíčkáři z Badminton Sharks, 1 hráč s postižením horní končetiny z Ostravy a 2 hráči s postižením dolní končetiny ze Slovenska," vyjmenovával jednotlivé para-badmintonisty trenér celku Badminton Sharks.

Plány českých hráčů pak ještě poodhalila Pavla Grycová, která má hráče také na starosti.

"Za týden odlétá tým Badminton Sharks ve složení Lukáš Kyncl, Jan Matoušek a trenér Tomáš Voves na světový turnaj do Bahrajnu. Dále se připravuje exhibice vozíčkářů proti zdravým hráčům hrajícím na vozíku v rámci finálového dne MČR dospělých. Potom vyhlížíme chystané, ale stále nepotvrzené mistrovství Evropy, které by se mělo konat letos v červenci," doplnila Vovse další členka para-badmintonové party.

Mezinárodní mistrovství České republiky tak proběhlo po všech stránkách na výbornou, teď už jenom setrvat v nastoleném trendu, aby se česká vlajka objevila třeba i na paralympijských hrách.

Pokud jste zájemcem o para badminton nebo ho už v nějakém klubu začínáte trénovat, prosím kontaktujte Pavlu Grycovou (p.grycova@centrum.cz, +420 725 048 138).

Jan Nováček