Badminton Sharks Brno hostí první oficiální MČR v parabadmintonu bez zahraničních účastníků. Přihlášky jsou do této neděle 9. 7. 2023

04.07.2023

Přijměte pozvání na oficiálně první české mistrovství v parabadmintonu čistě pro české účastníky, které proběhne v neděli 6. 8. 2023 v Brně na hale Badminton Líšeň. Pokud měli noví hráči ostych zapojit se do Mezinárodního mistrovství v Praze, tak tato akce bude určena úplně všem, co badminton trénují, občas si ho zkusili nebo by se chtěli pobavit zase novým sportem. Turnaj je určen všem 6 klasifikačním skupinám (WH1, WH2, SL3, SL4, SU5, SH6). V případě nedostatečného počtu účastníků v dané disciplíně budou skupiny podle pravidel BWF sloučeny. Mistrovství se bude hrát ve skupinách, příp. s dohrávkou vyřazovacím systémem K.O. Sledujte událost MČR v parabadmintonu na FB nebo přímo na tomto webu, kde najdete také oficiální propozice. 

Organizátor MČR a trenér parabadmintonu Tomáš Voves nám zodpověděl několik otázek.


Jaká cesta vedla k uspořádání prvního MČR v parabadmintonu jen pro české hráče? 
První zmínky o parabadmintonu máme díky Halce Bitmanové již z roku 2013, takže český parabadminton letos slaví 10 let. O další rozvoj parabadmintonu se zasloužil náš klub Badminton Sharks Brno, který se věnuje handicapovaným hráčům od roku 2015. Za 8 let jsme uspořádali 6 MMČR v parabadmintonu, 12 exhibicí, 20 kempů a zúčastnili se 6 turnajů světového okruhu, Mistrovství Evropy ve Francii a Mistrovství světa v Japonsku. Dále se parabadmintonu věnují v klubech BA Plzeň, SKB Český Krumlov, B.O.Chance Ostrava Sportclub, BK 1973 Benátky nad Jizerou, TJ Orlová - Lutyně, na SŠ v Janských Lázních a nově také v Praze pod záštitou Sportovního klubu vozíčkářů Praha.


Proč proběhne první oficiální MČR až po 10 letech?
Protože nebylo koho zvát. I v jiných částech Evropy je naprosto přirozené, že se spojují 3 státy, aby společně vytvořili dostatečnou startovní listinu. Ale v těch badmintonově vyspělejších zemích se pak koná i samostatné mistrovství. Po tomto vzoru bychom chtěli uspořádat také MČR jen pro české hráče. Na velké Mezinárodní MČR se zahraničními účastníky se už nepřihlásí nikdo, kdo by badminton netrénoval. Tato akce je jako ušitá na míru nováčkům nebo těm, co si to chtějí jen zkusit.

Zmínili jsme v úvodu, že je turnaj určen všem klasifikačním třídám, popsal byste prosím o jaké skupiny jde?
Turnaje se mohou zúčastnit 2 skupiny vozíčkářů WH1 a WH2, dále stojící hráči s postižením dolní končetiny SL3 a SL4, stojící s postižením horní končetiny SU5 a stojící hráči malého vzrůstu SH6. Den před turnajem v sobotu 5.8. nabízíme přidělení klasifikace v dopoledních hodinách. S přihláškou je potřeba upřesnit zájem o klasifikaci. Podle počtu zájemců pak stanovíme přesný časový plán klasifikací s Dominikem Čípem, který si vzal jako národní klasifikátor tuto akci na starosti.

Do kdy je možné se přihlásit a co všechno na turnaji zajišťujete?
Přihlášky jsou otevřené jen do této neděle 9.7. Na turnaji se bude hrát o mistrovské medaile Českého badmintonového svazu, ale dárky od sponzorů obdrží úplně všichni účastníci. Dále v rámci startovného zajišťujeme čerstvou svačinu z Matějova pekařství, ale také obědy. Na hale v Líšni bude k dispozici bezbariérová šatna i bezbariérové toalety.

Proč jste volili termín MČR na prázdniny?
Turnaj bereme jako přípravný a jako takovou prověrku před Mistrovstvím Evropy v Nizozemsku, takže jsme ho stanovili na týden před odjezdem na kontinentální mistrovství. Pro další ročníky by bylo určitě vhodnější najít termín před květnovým MMČR nebo uspořádat sloučené MČR v badmintonu a parabadmintonu po vzoru Mistrovství světa 2019 v Basileji, kde se podařilo organizátorům perfektně propojit badminton a navýšit tím prestiž handicapovaným účastníkům.

Přestože se teď soustředíte na organizaci MČR, jaké máte další plány spojené s Mistrovstvím Evropy?
Na Mistrovství Evropy se chystá 6 českých hráčů, mohu mluvit za 4 vozíčkáře z našeho klubu. Máme naplánované přípravné tréninky před a po MČR, týden po turnaji vyrážíme na ME do Rotterdamu. S blížícím se ME jsem jako trenér pozván také na přípravné soustředění španělské reprezentace. Beru s sebou 3 české hráče a věřím, že to pro ně bude mimořádná zkušenost. Moc se na tuto spolupráci těším. Zúčastnil jsem se školení parabadmintonu v Irsku a ve Španělsku, také jsem se podíval do národního centra v japonském Tokiu, ale takové angažmá je mi ctí a velkou výzvou.

Aktuální dění v českém parabadminotnu sledujte na sociálních sítích Czech Para Badminton na Facebooku a Instagramu.