Čeští para-badmintonisté hráli ve Španělsku se světovou špičkou. Jednu výhru zapsal v singlu Lukáš Kyncl

23.03.2022

Do baskického hlavního města Vitoria-Gasteiz se sjeli para-badmintonisté z celého světa na tradiční akci Spanish Para-Badminton International 2022. V českém dresu se představila dvojice Lukáš Kyncl, Jan Matoušek, u kterých byl znovu vidět herní posun. Kyncl dokonce zapsal v turnaji jedno vítězství. "Abychom se mohli zlepšovat, jsou turnaje tohoto typu, kterých se účastní nejlepší hráči světa, nesmírně důležité," říká brněnský para-badmintonista.

Další porovnání se světovou para-badmintonovou špičkou a šance osahat si opravdu výstavní konkurenci. Do baskické Vitoríe přijeli na začátek března bojovat o cenné výhry i Lukáš Kyncl s Janem Matouškem, a to rovnou ve dvou disciplínách. Kromě singlu nastoupili společně i do bojů ve čtyřhře.

Za světovou konkurencí zatím naši nejlepší para-badmintonisté stále zaostávají. Na severu Španělska však byl letos vidět výrazný výkonnostní posun, který dokumentoval Kyncl výhrou nad Italem Vincenzem Contemim. "V prvním setu jsem si byl až příliš jistý převahou a dopustil jsem se několika chyb po sobě a nechal jsem se dohnat z pohodlného náskoku, který jsem si ze začátku vytvořil. Konec prvního setu se tak odehrál v přetahovaní o každý bod. Naštěstí skončil mým vítězstvím 22:20. V druhém dějství jsem se nedokázal srovnat a velmi nervózní hrou nechal Itala zvítězit 11:21. Ve třetí sadě jsem dal na radu trenéra, soustředil se na každý samostatný bod, uklidňoval jsem se před každým podáním, což okamžitě přineslo změnu a poslední set jsem vyhrál s přehledem 21:9," rekapituloval skalp soupeře z Apeninského poloostrova český para-badmintonista.

V dalších skupinových duelech už byli soupeři nad síly českého borce, a tak se postup do vyřazovací části bohužel nekonal. "Ostatní zápasy dvouhry jsem si se zkušenými hráči velmi užil a snažil se uhrát každý bod," ohlížel se za duely s favorizovaným Rusem Afinogenovem a Indem Shashankou Kumarem Kyncl.

"Ruští sportovci byli v době vyhlášení zákazu jejich startu na všech turnajích BWF už v místě konání, proto dostali výjimku, ale nesměli startovat pod ruskou vlajkou," přidal zajímavost trenér českého dua a velký propagátor para-badmintonu Tomáš Voves.

Další svěřenec Vovese - Jan Matoušek - měl ještě těžší los. Na rozdíl od jeho deblového parťáka neuspěl ani v jednom ze tří skupinových duelů. "Ve skupině jsem se utkal s domácím badmintonistou, poté se zástupcem Ruska a v posledním duelu s borcem z Indie. Bohužel ani v jednom utkání se mi nepodařilo zvítězit, soupeři byli nad mé síly," hlásil zástupce Sharks Brno, jednoznačné mekky českého para-badmintonu.

I přesto, že nezvítězil v jediném utkání, si možnost zahrát si na tak významném turnaji, jakým Spanish Para-Badminton International bezpochyby je, nemohl vynachválit. "Turnaj byl opět velmi hodnotný, co do postřehů a dalších zkušeností. Také se potvrdil fakt, že je třeba neustále tvrdě pracovat a trénovat. Oproti loňsku ale bylo znát zlepšení v herním projevu," přidal příjemný postřeh Matoušek.

Čeští zástupci se prezentovali také ve čtyřhře, kde jim los opravdu nepřál. Do skupiny dostali oba páry, které se později střetly ve finále. "Německý tým s ostříleným veteránem Thomasem Wandschneiderem (WH1) a Rickem Cornellem Hellmannem (WH2) a malajský tým ve složení Noor Azwan Noorlan (WH2) a Muhammad Ikhwan Ramli (WH1). Tyto dva týmy se nakonec dostaly až do finále, kde si to rozdaly o první místo. Takže konkurence nemohla být těžší. Do obou zápasů jsme šli hlavně sbírat zkušenosti a opět se projevila skvělá mentalita asijských hráčů, kteří nás nechali hrát, trpělivě nám vraceli míče a pouze čekali na naši chybu. Díky tomu jsme dali několik velmi dlouhých výměn a zápas s Malajci patřil k našim nejpovedenějším. Třetím soupeřem byl španělský tým Jorge Lopez Pinera (WH1) a Francisco Motero (WH1), bohužel ani tento tým, výkonnostně nejblíže nám, se nám nepodařilo porazit. Je potřeba ještě zapracovat na dlouhých úderech (clearech) a věřím, že začneme být konkurenceschopní," rekapituloval párovou disciplínu Kyncl, který se s Matouškem přátelí i mimo badmintonové kurty.

A jaké další akce na české para-badmintonisty čekají? "Z dalších BWF turnajů plánujeme výjezd do Dubaje a už druhým rokem chystáme odložený start na evropském šampionátu. Z nebodovaných turnajů do světového žebříčku pak české hráče čeká například domácí Oliver Czech Para-Badminton Open (8.5. v Rousínově), k vidění pak bude para-badminton také na MČR dospělých, které bude v krásném prostředí haly O2 Universum. Domlouváme exhibici, jaká tu ještě nebyla," láká na další akce Pavla Grycová, jež se také na přípravě nejlepších českých para-badmintonistů významně podílí.

V roce 2022 se tedy máme na co těšit, na medaile z vrcholných akcí to asi ještě stačit nebude, stoupající výkonnost, která se potvrdila už i teď ve Španělsku, by se ale měla v letošní sezoně projevit.

Kompletní výsledky turnaje Spanish Para-Badminton International II 2022 naleznete zde.

Článek vznikl za přispění Tomáše Vovse a hráčů celku Badminton Sharks Brno.