Čeští parabadmintonisté v Tokiu: kvalitní trénink i velké zážitky

08.10.2017

Na přelomu září a října 2017 dostali hráči para-badmintonu Dita Brabcová a Tomáš Gryc z klubu Badminton Sharks Brno příležitost navštívit v rámci japonského vládního programu "Sport for Tomorrow" tuto nádhernou zemi. V doprovodu svých maminek a trenéra Tomáše Vovse zde společně strávili týden plný sportu, kultury a společenských setkání. Více v reportáži Pavly Grycové:

Japonsko bude v roce 2020 hostit letní Olympijské a Paralympijské hry a již nyní je to znát. Přípravy jsou v plném proudu a Japonsko je na tuto skutečnost patřičně hrdé. Součástí návštěvy Japonska byla i setkání a společné tréninky s hráči Japonské para-badmintonové federace. Jak pro naše mladé hráče, tak pro jejich trenéra to byla obrovská příležitost seznámit se s tréninkovými metodami a vyzkoušet si přímo na místě nové dovednosti. Výsledkem je obrovská inspirace a motivace do další práce a vlastního zdokonalování. Ve srovnání s japonskými hráči jsou naše naděje naprostými začátečníky, ale vidět a zahrát si například s mistrem světa, byl nepopsatelný zážitek.

Dalším velmi příjemným setkáním a možností k tréninku byla návštěva badmintonového klubu univerzity Chiba. Studenti provedli českou delegaci nejprve po univerzitním městečku, ukázali jí například učebny kaligrafie, ale i další studovny. Následoval trénink v místní tělocvičně.

Sport ale netvořil jedinou část programu. Hráči spolu s doprovodem měli připraven i bohatý kulturní program. Nádherná byla procházka ve čtvrti Asakusa nebo Akihabara stejně jako výlet do Kamakury. Každý si vybral to svoje. Někdo byl nadšený z návštěvy nejvyššího vysílače světa - budovy Sky tree Tokio, další zase ze sochy Velkého Buddhy, nebo z technických zázraků čtvrti Akihabara. Program byl perfektně připravený pro každého.

V neposlední řadě je nutno zmínit vynikající japonskou kuchyni. Každé menu bylo koncipováno jinak a pokrylo celou šíři japonské gastronomie. Jídlo bylo vynikající a někteří přijeli domů s pěkným kilem navíc.

Týden v Japonsku utekl velmi rychle a pro všechny to byl zážitek na celý život. Precizní příprava, neobyčejná japonská přívětivost a bezchybná péče udělaly z týdne v Japonsku nezapomenutelnou a nádhernou vzpomínku.

Pavla Grycová