Czech Para Badminton Emil Open 2023 vypukne již tuto sobotu v Praze. Účastnit se budou hráči z 11 zemí Evropy

24.05.2023

V termínu 27.-28.5.2023 se v BB Areně Štěrboholy v Praze uskuteční 6. ročník Mezinárodního mistrovství České republiky v parabadmintonu. Položili jsme několik otázek hlavnímu organizátorovi Tomáši Vovsovi z Badminton Sharks Brno.

Jak se liší organizace tohoto ročníku s těmi předcházejícími, které jste měli na starosti?

Byly jsme zvyklí organizovat turnaj ve třech lidech. Přípravy nás zaměstnaly na cca dva týdny. Letos je to daleko větší. Turnaj jsme přemístili do Prahy, aby byl dostupnější zahraničním sportovcům a startovní listina je několikanásobně větší, než v předchozích letech. Akce je organizačně daleko náročnější. Jsem moc vděčný spolupořadatelům z Emilovy sportovní. Mají zkušenosti s velkými sportovními akcemi a myslím, že se od nich máme hodně co učit. Ale také zjišťujeme, že neděláme všechno úplně špatně. Také jsme získali zásadní podporu z Českého badmintonového svazu a od dalších partnerů a sponzorů.

Loni se turnaje zúčastnilo 22 hráčů ze tří států. Kolik se nahlásilo letos a jak hodnotíte startovní listinu?

Oslovili jsme dvě stovky potencionálních účastníků z 25 zemí Evropy. Nakonec se do turnaje přihlásilo 62 hráčů z 11 zemí, což je i tak skokový nárůst účastníků a jsme za tato čísla moc rádi. Naplnila se většina klasifikačních skupin, takže všichni hráči mají soupeře. Zdlouhavá práce v přípravě se vyplatila. Jsem nesmírně rád za nové české hráče, ale samozřejmě také za každého nového cizince, který ještě v Česku nehrál. Pro většinu českých účastníků to bude mimořádný zážitek, protože ještě nikdy nestartovali na turnaji s tak velkou účastí. Hvězdami šampionátu bude někdejší světová dvanáctka David Follett z Anglie nebo bývalá 14. hráčka světa Marilou Maurel z Francie. Turnaje se zúčastní sportovci z 11 zemí Evropy: České republiky, Slovenska, Polska, Rakouska, Norska, Švédska, Finska, Slovinska, Francie, Nizozemska a Anglie.

Co všechno obnáší organizace tak mimořádně velkého turnaje v parabadmintonu?

Na turnaj jsme zajistili turnajový hotel s velkým množstvím bezbariérového ubytování, zařizujeme řadu transportů zahraničních týmů z letiště na trase hotel - hala - letiště. Před turnajem jsme v Brně uspořádali klasifikační camp, a tak národní klasifikátoři nabízí své služby v rozřazení do 6 klasifikačních skupin. Letos je klasifikační posouzení dobrovolné, od příštího roku bude již povinné. Také proběhli první dva klasifikační kempy v Brně a v Praze. Povedli se nám oslovit partneři, a tak všichni účastníci obdrží hned několik dárečků. Na turnaji bude uvádět slavnostní zahájení a medailový ceremoniál profesionální moderátorka z České televize. Na turnaj nám dorazí štáb Českého badmintonového svazu, Paralympijského magazínu České televize a Radiožurnálu sport Českého rozhlasu. Turnaj se odehraje ve skupinách s následným postupem do vyřazovacího systému K.O., stejně jako na světovém okruhu nebo ME a MS. Turnaj budou řídit 2 vrchní a 16 hlavních rozhodčích. Příprava stála na šesti organizátorech, v průběhu turnaje nás bude 15. K tomu přibude celkem až 40 dobrovolníků.

V Praze se otevírá nová tréninková skupina na Zahradním Městě za organizační podpory Sportovního klubu vozíčkářů Praha, víte o této novince?

Samozřejmě ano, dával jsem jim několik rad do začátků. Také jsme kolegům z Prahy doporučili spojit náborový den s klasifikačním tréninkem. Je jenom dobře, že budou mít možnost trénovat i hráči v dalších městech. Zatím to je možné v Brně, Českém Krumlově, Janských Lázních, Orlové, Ostravě a teď i v Praze. Hned se nám nahlásili noví hráči z náborového tréninku v Praze i na turnaj. Třeba se nám s takovou brzy podaří rozjet i Český pohár. Zatím však chybí dostatek hráčů.

I když jste jistě plně zaměstnáni přípravami Czech Open, co čeká české hráče po tomto turnaji?

Na začátku července vyrážím s vozíčkářem Janem Matouškem na světový okruh do Ugandy. Poté připravujeme větší českou výpravu na Mistrovství Evropy, které se koná v srpnu v Nizozemsku. Také se letos těšíme na turnaje v Polsku (2nd Silesia Parabadminton Cup a Polish Open) a poprvé i na Slovensku. Před všemi velkými akcemi budeme navíc pořádat soustředění. V létě proběhne tradičně v Brně i otevřené soustředění všem zájemcům z České republiky, ale i ze zahraničí. Loni přijali pozvání Poláci, ale historicky s námi trénovali i Rakušané.

Na závěr bych rád poděkoval všem partnerům. Záštitu nad šampionátem nám udělili předseda Českého badmintonového svazu Petr Martinec, předseda Českého paralympijského výboru Bc. Zbyněk Sýkora, MBA, paní rektorka Univerzity Karlovy prof. MUDr. Milena Králíčková, Ph.D., pan děkan Fakulty tělesné výchovy a sportu doc. PhDr. Miroslav Petr, Ph.D., pan předseda vlády České republiky prof. PhDr. Petr Fiala, Ph.D., LL.M., pan místopředseda poslanecké sněmovny Parlamentu České republiky Ing. Jan Bartošek a pan radní hlavního města Prahy Mgr. et Mgr. Antonín Klecanda, MBA. Sponzory akce jsou Oliver sport, BDO, Eurovia, Chládek a Tintěra, CanoCar Handy, UniPloty, Teamcaffe, Pivovary Lobkowicz ad. Všem moc děkujeme.

Více informací o turnaji Czech Para Badminton Emil Open a Českém parabadmintonu naleznete na webu parabadminton.cz.

Autor článku: Vojtěch Šelong, ČBaS