Czech Para-Badminton Open podruhé a mezinárodně. Nejlepšími Čechy byli Přibilová a Šembera

08.05.2018

V sobotu 5. května proběhl v Rousínově druhý ročník para-badmintonového turnaje Czech Para-Badminton Open, tentokrát i s mezinárodní účastí. O dalším milníku v rozvoji badmintonu pro hendikepované v České republice informuje za pořadatele Tomáš Voves.

Oddíl Badminton Sharks Brno uspořádal v sobotu 5.5. Mezinárodní mistrovství České republiky v para-badmintonu za podpory Českého badmintonového svazu a obce Rousínov. Turnaje se zúčastnilo 17 hráčů z Česka, Polska a Rakouska. Brněnskou tréninkovou skupinu tvoří 3 junioři a 4 dospělí. Vrchol sezóny si nenechalo ujít hned 6 z nich. Z Prahy dorazili i vítězové z loňska, Zdeněk Krupička a Zuzana Přibilová. Zdeněk dosáhl na bronzovou medaili ve čtyřhře společně s Jakubem Sikorskim. Zuzka nestačila jen na Rakušanku, která ji ve dvouhře i v mixu odsunula na 2. příčku. Ve společné čtyřhře byly úspěšné i proti mužským párům a celkově zvítězily. 


Českou sestavu doplnil florbalista Bohuslav Dvořák. Z Polska přijela 4 děvčata a dospělý reprezentant Jakub Sikorski Codi, kterého jsme považovali za žhavého favorita na celkové vítězství ve dvouhře, což se nakonec i potvrdilo. Jsme moc rádi, že se zapojili také hráči z Rakouska. Henriett Koósz jako nedávná stříbrná medailistka ze světového turnaje v Dubaji předváděla hru na nejvyšší úrovni. Svým vystoupením nadchla všechny přítomné.

Henriett doprovázeli dva spoluhráči z Vídně, Alexander Hanisch a Alexander Postl-Znidarcic. Děkujeme za nasazení našemu brněnskému hráči Luďkovi Benadovi, hraje teprve krátce a předváděl hrdé výkony i proti medailistům. Domácí Silva Chládková se těžko prokousávala turnajem v singlu, ale ve čtyřhře s Ditou Brabcovou si spravila náladu. Nakonec holky braly bronz. Ditka přidala 3. místo ve dvouhře a po odděleném vyhlášení mixů jí a Tomovi Grycovi viselo na krku zlato. Tom odehrál sloučenou dvouhru s děvčaty, ve které skončil na děleném 4. místě, ale po oddělení výsledků byl 1. Jirka Vrba se soustředí ve své sportovní přípravě především na basketbal. Jirka má mnoho zkušeností i z tenisu, které přenáší do hry s opeřeným míčkem.

Ve dvouhře byl Jirka nešťastně o jeden set čtvrtý, ale v deblu s Lukášem Šemberou uhájil 2. místo za párem Hanisch-Postl z Rakouska. Lukáš ke stříbru ze čtyřhry přidal ještě jeden druhý nejcennější kov ve dvouhře, když nestačil jen na celkového vítěze Jakuba Sikorského z Polska. Lukáš prokázal viditelné zlepšení. Předvedl proti Kubovi daleko vyrovnanější utkání, než v přátelském únorovém zápase na campu v Polsku. Lukáš odehrál také smíšenou čtyřhru společně s loňskou vítězkou Zuzkou Přibilovou z Prahy. Na sety drželi krok s párem Koósz-Hanisch. Nakonec muselo tedy rozhodnout skóre a to bylo o pouhý jeden míček vyšší u rakouského páru. Lukáš se Zuzkou byli vyhlášeni jako vítězové mixu, ale po dohledání chyby v zápisu si bez velkého váhání vyměnili medaile. Díky za toto fair-play gesto oběma sportovcům. Lukáš tak přebírá po Zdeňkovi Krupičkovi štafetu nejlepšího českého hráče. Lukáš nakonec obsadil ve třech disciplínách 2. místo za zahraničními soupeři. Nejlepší českou hráčkou zůstává Zuzka Přibilová z Prahy.

Vítězové dospělých: ženy: Henriett Koósz, muži: Jakub Sikorski Codi Vítězové juniorů: dívky: Julia Bolibrzuch, chlapci: Tomáš GrycVítězové čtyřhry: Henriett Koósz a Zuzana Přibilová, Alexander Hanisch a Alexander Postl-ZnidarcicVítězové mixu: Henriett Koósz a Alexandrem Hanischem Nejlepšími českými hráči byli Zuzana Přibilová a Lukáš Šembera v dospělých a Dita Brabcová a Tomáš Gryc mezi dětmi. Jako čestný host přijel z japonského velvyslanectví v ČR pan Toru Furugori. Děkujeme panu Furugori za slavnostní předání medailí a za odvahu zapojit se do přátelského zápasu. Velké poděkování patří všem dobrovolníkům z Badminton Sharks Brno, speciálně Honzovi Brabcovi za řízení turnaje a Pavle Grycové za organizaci.


Dále děkujeme vrchní rozhodčí Tereze Chumchalové z Olomouce, Pekárnám Blansko za krásné a výborné turnajové muffiny, obci Rousínov za nabídnutí tělocvičny a příspěvku na ceny, Tiskárně LUK za precizní přípravu turnajových hrnečků a Českému badmintonovému svazu za míče a špičkově zpracované svazové medaile, které dodaly turnaji obrovskou porci prestiže. Hned po turnaji hledíme kupředu. Na konec června jsou pozváni naši dospělí hráči na víkendový camp do Vídně. Na srpen chystáme v Brně letní para-badmintonové soustředění, na které pozveme všechny hráče z turnaje. Pokud to bude možné, rádi bychom v září vyslali z České republiky zástupce na mistrovství Evropy ve Francii.

Tomáš Voves