Kompletní sbírka medailí pro Egera z Czech Para Badminton Emil Open 2023

01.06.2023

Již 6. ročník parabadmintonového mezinárodka, tentokrát s názvem Czech Para Badminton Emil Open 2023, se o víkendu konal ve štěrboholské sportovní hale. Pořadatelský přesun do hlavního města přilákal i větší množství zahraničních hráčů. Z Čechů si nejcennější medaili odvezli Aleš Eger s Tomášem Drtilem ve čtyřhře. Skvělými výkony překvapil v kategorií vozíčkářů Kamil Šnajdar.

Očekávaná účast zhruba 60 sportovců z 11 různých krajin je pro organizační tým kolem Tomáše Vovse mimořádným úspěchem a potvrzením, že přestěhování turnaje do Prahy mělo smysl. Parabadmintonové soutěže byly rozděleny jednak herně – skupinová fáze s případným následným pavoukem – a také co se týče klasifikací postižení. Z tohoto pohledu jsou sportovci rozděleni do 6 skupin, konkrétní rozdělení a samozřejmě i další informace najdete na webu parabadmintonu.

Ve dvouhrách se našim hráčům povedlo uzmout hned 6 medailí! V kategorii WH1 (vozíčkáři s větším postižením trupu) bral úžasně ceněné stříbro Kamil Šnajdar, jenž po premiérových výhrách nad Sýkorou a Šemberou nestačil jen na legendu sportu, anglického reprezentanta Davida Folletta. Ten v minulosti okupoval 12. místo světového rankingu. Bronz si rozdělili Lukáš Kyncl a Zbyněk Sýkora.

Debl spojil kategorie WH1 a WH2 (vozíčkáři s větším či menším postižením trupu) a zároveň i naše přední hráče. Ti si mezi sebe rozdělili bronzové medaile, Kamil Šnajdar s Lukášem Kynclem a Lukáš Šembera se Zbyňkem Sýkorou. Smíšená čtyřhra přinesla česko-polské kooperace, po kterých na krk přibyla Lukáši Šemberovi s Natalií Grzyb stříbrná, a Lukáši Kynclovi s Annou Wolnou bronzová medaile.

Spojená kategorie SU5 (stojící skupina s postižením horní končetiny) a SH6 (stojící skupina hráčů malého vzrůstu) byla singlovou kořistí pro dalšího anglického bojovníka, Seana O'Sullivana. Hned za ním se umístil Tomáš Drtil a na třetím místě Filip Rataj.

V singlech kategorie SL3 (stojící skupina s postižením dolní končetiny nad kolenem) naprosto dominoval Polák Tomasz Szwedo, který v jednotlivých setech soupeřům nedovolil více, než 10 bodů. Stříbrnou medaili pak bral domácí Aleš Eger. Čtvrtou příčku obsadil Radek Dutý v sousední kategorii SL4 (stojící skupina s postižením dolní končetiny pod kolenem).

Spojení kategorií SL3, SL4 (stojící s menším či větším postižením dolní končetiny), SU5 a SH6 (stojící s postižením horní končetiny či malým vzrůstem) přineslo Aleši Egerovi spolu se švédkou Hillevi Salomonsson postup ze skupiny smíšené čtyřhry z druhého místa. Nizozemsko-švédští soupeři už byli nad jejich síly, a tak Eger se Salomonsson nakonec skončili na třetí pozici.

Došlo však i na zlato! V mužském deblu stejné kategorie SL3, SL4, SU5, SH6 se Aleši Egerovi a Tomáši Drtilovi podařil skvělý úspěch. Ve skupinových bojích sice Van Der Weijdenovi a Davidsovi z Nizozemska podlehli ve dvou setech, do finálového souboje však naši borci vstupovali poučení a dokázali nizozemce přehrát v dramatické koncovce rozhodující sady 21:18.

Očekávaným vítězstvím skončil i singl žen spojených kategorií WH1 a WH2 (vozíčkáři s větším či menším postižením trupu). Francouzka Marilou Maurel, bývalá 14. hráčka světa, titul brala po jednoznačných vítězstvích.