Lukáš Kyncl zářil na Polish Open. Češi získali medaile i cenné zkušenosti

04.10.2022

Výbornou přípravou na parabadmintonový světový šampionát, který hostí japonské Tokio, byla tradiční akce Para Badminton Polish Open 2022. Lukáš Kyncl, který jako jediný na letošní MS zamíří, uspěl hned ve třech disciplínách a vybojoval také titul nejcennější, a to po boku Polky Anny Wolny ve smíšené čtyřhře.

V Zakopaném, které je jinak známé spíše jako hlavní polské centrum lyžařských disciplín, se uskutečnil zaběhnutý turnaj handicapovaných ze 6 států, především za účasti polských a českých reprezentantů. Naši severní sousedé ukázali, že jsou v parabadmintonu stále o kousek před námi, což je ostatně vidět na konečných výsledcích.

Přesto se i českým barvám podařilo připsat jeden cenný triumf. Lukáš Kyncl navázal před nedávnem spolupráci s Polkou Annou Wolny, která přináší hned na úvod ovoce. "Tato disciplína pro mě byla vrcholem. Už za sebou máme pár turnajů, ale řekl bych, že až tady jsme se začali na kurtu více vnímat a vzájemně se ve hře podporovat. Bojovali jsme o každý míč a ve velmi napínavém finále vybojovali zlatou medaili," říkal spokojený člen Badminton Sharks Brno po vítězství ve finále nad párem Natalia Grzyb, Jakub Sikorski 21:19, 23:21.

Muž, jenž se chystá další měsíc na své první MS, se medaile dočkal také v singlu, ve kterém bojoval neúspěšně o finále s Franekem Nalborczykem. "Francouzský hráč byl nad moje síly. Musím zapracovat na větší jistotě v úderech a číst lépe hru," je si vědom nedostatků Kyncl, který měl v Polsku náročný program, protože absolvoval hned tři disciplíny. A právě i ve čtyřhře se mu povedlo dosáhnout na bronzový úspěch, ve dvojici se Šimonem Králem. "Je radost s ním hrát a vidět jeho zápal, dravost a někdy až drzost. Přestože je to mnohem mladší hráč, mám se od něj co učit," velmi sympaticky hodnotil tuto disciplínu svěřenec Tomáše Vovse.

Zajímavé postřehy přidal i Kynclův parťák z deblu Šimon Král, který hned také věděl, na čem chce v budoucnu zapracovat. "Chtěl bych se zlepšit v singlu, abych taky mohl bojovat o medaile," narážel na medailové úspěchy svých kamarádů mladý parabadmintonista. Kromě medaile v deblu si připsal i druhý bronz, když se spojil s Polkou Magdalenou Kozerou. "Se svou spoluhráčkou jsme získali bronz i přes komunikační obtíže," cenil si i přes neobvyklou překážku další medaile Král.

Příjemným překvapením bylo teprve druhé vystoupení na mezinárodním turnaji pro Kamila Šnajdara. Vytěžil z ní hned krásné druhé místo, i když po samotné akci mluvil skromně i o faktoru štěstí. "Pro mě to byl první turnaj v zahraničí, tak jsem moc nevěděl, co všechno mě čeká. První den bylo složité si zvyknout na neznámou halu, ale od soboty už to bylo bez problémů. Akce byla moc dobře zorganizovaná, sešlo se tam hodně hráčů, se kterými jsem si mohl zahrát. Byla to pro mě velká škola, abych zjistil, jak se hraje na takových turnajích a mohl si zahrát s mnohem lepšími parabadmintonisty než jsem já. Jsem moc rád, že se mi se štěstím povedlo dostat až do finále," hodnotil další z českých účastníků Para Badminton Polish Open 2022.

Do obsáhlejšího hodnocení se pak pustil také trenér českých hráčů a velký propagátor parabadmintonu Tomáš Voves: "Je radost sledovat zlepšení všech hráčů a zvyšující se úroveň mezinárodních turnajů i mimo kalendář BWF. Lukáš Kyncl získal 3 medaile a z toho jeden titul. Má životní formu, před odjezdem na mistrovství světa v Japonsku budeme pracovat na dolaďování herních činností a zvyšovat intenzitu v herních cvičeních. Přestože už samotná kvalifikace je velkým úspěchem, chceme být připraveni na podání nejlepších možných výkonů. Kamil Šnajdar už zvítězil v přátelském turnaji na letním campu, v Polsku se dostal ve dvouhře až do finále. Přesto ho považuji za deblového specialistu. Šimon Král je velkým příslibem pro český parabadminton, nejen na evropských, ale i světových soutěžích. Luděk Benada se svojí skvělou tréninkovou disciplínou předvádí stále lepší výkony. Miloš Bauer s námi trénuje krátce, ale už nyní dokazuje odhodlání soupeřit a chuť vítězit," rekapituloval výkony českých hráčů zástupce Badminton Sharks Brno.

Novinky a následující program reprezentantů pak představila Pavla Grycová, která se stará spíše o organizační část českého parabadmintonu. "Intenzivně se snažíme o rozšíření startovního pole na Czech Para Badminton Open 2023. Naším cílem je přilákat hráče z více jak 10 států. Dále připravujeme vlastní žebříček pro otevřená mistrovství mimo kalendář BWF. Naše hráče stále limituje materiální vybavení v podobě starých nebo nevhodných vozíků. Čeští hráči potřebují 5 nových sportovních vozíků, přičemž jeden vychází na 130 tis. Kč. Před historicky prvním mistrovstvím světa pro Českou republiku se Lukáš Kyncl s Tomášem Vovsem intenzivně připravují na kurtech, tak i v posilovně. Doplňují to regenerací a samozřejmostí jsou rehabilitace," zakončila povídání Grycová.

Teď už jen zbývá popřát dvojici Voves - Kyncl hodně štěstí do závěrečné přípravy na MS v Tokiu, na kterém půjde o historicky první účast českého parabadmintonisty na opravdu vrcholné akci.

Kompletní výsledky z turnaje naleznete pod tímto odkazem.