Novinky ze světa českého parabadmintonu: známe vítěze MČR, Sharks trénovali ve Španělsku a 6 českých hráčů bude startovat na ME v Rotterdamu

11.08.2023

V létě jde obvykle badmintonová příprava na kurtu trošku stranou a na pořadu dní bývá nabírání kondice před novou sezónou. To ale neplatí pro hráče a hráčky parabadmintonu, protože v druhé polovině srpna proběhnou Evropské hry v Nizozemsku. Hráči z Badminton Sharks se zúčastnili mezinárodního campu ve Španělsku.

Všichni účastníci se shodli, že bylo mimořádně přínosné spolupracovat s medailisty světového okruhu i Mistrovství světa a jejich trenéry. Sice v tréninkové hale panovalo velké horko, ale byla to úžasná zkušenost. Další přípravnou akcí před Mistrovstvím Evropy mělo být MČR v parabadmintonu, poprvé bez zahraničních účastníků. Takže se vedle MMČR otevírá historie i mistrovství jen pro české hráče. To v dřívějších letech nebylo vůbec možné pro nedostatek parabadmintonistů. Členská základna se postupně daří rozšiřovat. Šampionátu se zúčastnilo 19 sportovců v 5 klasifikačních skupinách. Odehrálo se 7 disciplín a rozdalo se 10 sad medailí. Mezi nejúspěšnější tým patřil Badminton Sharks Brno. Hráči brněnského klubu získali 7 titulů. O 3 další tituly se rozdělili zástupci SK Badminton Český Krumlov, BA Plzeň a Badminton Orlová Lutyně.

A jaké mají dojmy samotní mistři ČR v parabadmintonu?
Mistr ČR ve dvouhře WH1 - Kamil Šnajdar:
"Po květnovém turnaji Czech Para Badminton Emil Open 2023, kde jsem skončil druhý, jsem si uvědomil, že můžu soupeřit s nejlepšími hráči v České republice. Jsem proto velmi rád, že se mi podařilo tento výsledek potvrdit a zvítězit na prvním MČR 2023 v parabadmintonu. Jsem moc spokojený i s výsledkem čtyřhry, kde jsme s Lukášem Kynclem jen těsně prohráli ve finále a skončili druzí. Turnaj byl po organizační stránce dobře připravený a pro nás to byla taková generálka před dalším turnajem v Rotterdamu, který se hraje od 15. srpna. Dále plánujeme účast na turnajích světového okruhu BWF, v letošním roce bychom se ještě chtěli podívat do Thajska nebo Dubaje."
Mistr ČR ve dvouhře WH2 - Šimon Král:

"Mistrovství bylo skvělý. Zahrál jsem si s hráči, s kterýma jsem nikdy nehrál a porazil je. Jen ten debl mohl být lepší."

Mistr ČR ve dvouhře SL3 - Aleš Eger:

"Rád by jsem poděkoval za možnost se zúčastnit, organizace není jednoduchá proto veliké uznání a obdiv Tomáši Vovsovi a všem lidem z jeho týmu. Turnaj byl krásný a zábavný. Děkuji dále všem hráčům a hráčkám parabadmintonu za to, že se věnují tomuhle krásnému sportu ,kterým pro mě badminton je. Co se týká mé osoby , rád trénuji a přecházím z kategorie SL3 do WH2, takže bych řekl, všechno od znova lépe přesněji a rychleji."
Mistr ČR ve dvouhře SL4+SU5 - Tomáš Drtil:
"MČR v parabadmintonu dopadlo dle mého očekávání. V ČR bohužel nemám v singlu konkurenci, takže jsem mohl jedině překvapit v deblu. Debl jsem se svým parťákem hrál podruhé v životě a skončili jsme na druhém místě, což je paráda a aspoň víme na co se zaměřit.
Plány na další rok jsou velké, protože se chci účastnit co nejvíce zahraničních turnajů. Chtěl bych zvládnout i soustředění v Asii. Snad to vše vyjde."
Mistři ČR ve čtyřhře WH1+WH2 - Lukáš Šembera a Zbyněk Sýkora:
"MČR v parabadmintonu bylo skvělé! Úroveň a hráčská základna jde nahoru, což je vidět na tom, že se turnaje účastní stále více hráčů z různých koutů České republiky. Bylo mi ctí zahrát si s Lukášem čtyřhru, který s parabadmintonem v ČR začal jako jeden z prvních. Máme spolu dobrou chemii a myslím, že bychom mohli být dobří partneři. Škoda jen, že jsme oba ve skupině WH1.
Mé plány na světovém okruhu jsou pravidelně se účastnit alespoň 3 turnajů ročně, nabrat zkušenosti a neprohrát úplně všechny zápasy. Věřím, že mám na to, abych se odehrál kvalitní zápasy, ale budu muset tvrdě pracovat a odříkat se některých věcí. Jsem však odhodlaný a věřím, že se mi to podaří."


Zlatý Šimon Král. Foto: Badminton Sharks

Mistři ČR ve čtyřhře SL3+SL4+SU5
Filip Rataj: "MČR bylo perfektně organizované a k mému překvapení se zde objevili i někteří hráči, o kterých jsem dosud neslyšel a díky nim jsme si mohli zahrát mnohem více. Chtěl bych poděkovat svým trenérům za podporu. Můj další cíl je vyhrát ME a další rok obhájit MČR."
Patrik Valas: "Z mistrovstvím ČR v Líšni jsem spokojen na 50%. Debl s Filipem Ratajem se nám povedl na výbornou a vyhráli jsme zlato. Je to skvělý hráč, takže má na vítězství velkou zásluhu. Při singl hře už bylo všechno jen na mě a tam byl výsledek horší. Měl jsem našlápnuto na 3. místo, ale po několika zbytečných chybách jsem rozhodující zápas prohrál. Tak z toho byla brambora. Zřejmě na mě zapůsobila nervozita a tlak z toho stát na bedně. Jinak organizačně bylo mistrovství v Líšni zvládnuto dobře a děkuji za pozvání brněnskemu klubu Badminton Sharks. Příští rok se určitě znovu zúčastním a budu se snažit o lepší výsledek."
Mistři ČR ve smíšené čtyřhře SL3+SL4+SU5 - Aleš Eger a Lenka Šamšulová:
"Mé dojmy jsou úžasné. Vítězství bylo určitě zasloužené. Mám velikou radost. A co se týče mistrovství, tak skvělá organizace, krásná hra všech zúčastněných a super bylo i setkání se svými tréninkovými kolegy a seznámení s dalšími hráči, které neznám.
Mé další plány? Určitě bych se chtěla vypracovat technicky i fyzicky na vyšší úroveň mých herních dovedností . Popřípadě se zúčastnit mezinárodních turnajů, abych poměřila síly s dalšími soupeři."

Vítězové smíšené čtyřhry Aleš Eger a Lenka Šamšulová. Foto: Badminton Sharks

Po Evropských hrách, na které se nakonec chystá 6 českých hráčů: Filip Rataj, Zbyněk Sýkora, Kamil Šnajdar, Lukáš Kyncl, Jan Matoušek a Miloš Bauer letní aktivity ještě nekončí. Badminton Sharks Brno vás zve na Summer Para Badminton Camp 2.-3.9. v Brně. Akce je určena všem klasifikačním skupinám. Plakát k akci naleznete na Facebooku Czech Para Badminton.

Kompletní výsledky MČR v parabadmintonu 2023 najdete zde.
Další dění z českého parabadmintonu můžete sledovat na parabadminton.cz, Facebooku a Instagramu Czech Para Badminton.

Autor textu: Tomáš Voves