Sbírání zkušeností proti neomylným Asiatům. To byla premiéra Lukáše Kyncla na MS v parabadmintonu

17.11.2022

Velké zkušenosti, řada zážitků a soupeři, kteří jsou zatím herně na jiné úrovni. Takové bylo pro Lukáše Kyncla nedávno skončené MS v parabadmintonu, které proběhlo v japonském Tokiu. Český hráč narazil ve skupině na opravdové hvězdy Thajce Sriborana a domácího Nishimotu. "Ač jsem ve dvou zápasech uhrál jen 19 bodů, tak ze svého projevu nejsem zklamaný," tvrdí borec, pro kterého to byla premiéra na akci takového formátu.

Kyncl se na vrcholné akci představil ve skupině E, kde hned první den celého mundialu čelil Thajci Anuwatu Sriboranovi. Ten potvrdil roli favorita a za 18 minut nedal členovi brněnského oddílu šanci a porazil ho 21:4, 21:5. "Soupeř byl neskutečně rychlý, stejně jako druhý protivník, oba hráči byli také mimořádně jistí v úderech," hodnotil první a vlastně v předstihu i druhý zápas Kyncl, jenž den po úvodní porážce nestačil ani na domácího Keita Nishimuru a podlehl mu taktéž 0:2. "Z Evropy může asijským hráčům konkurovat pouze Thomas Wandschneider z Německa a Francouz David Toupé," přiblížil výrazný náskok parabadmintonistů z nejlidnatějšího kontinentu nad většinou Evropanů český reprezentant.

Kromě samotných utkání si užil i atmosféru turnaje a byl logicky rád za novou zkušenost. "Mistrovství bylo dokonale zorganizované, Japonci byli precizní jako vždy a moje cíle? Budu na sobě dál pracovat, abych byl stále lepší," má o motivaci postaráno parabadmintonista, který se tomuto sportu věnuje teprve něco přes tři roky.

Na další turnaje si ale teď nějaký čas počká, síly může naplno vrhnout do tréninku. "Příští sezona bude novou výzvou, chtěl bych odehrát 2 turnaje světového okruhu, nejspíš půjde o Mezinárodní mistrovství Španělska a Thajska. Pak se také chystám na Czech Open v Praze, Polish Open, Slovak Open a moc se těším na mistrovství Evropy," upřesnil plány na rok 2023 Kyncl.

Do země vycházejícího slunce cestoval s českým hráčem také jeho kouč Tomáš Voves, který si i přes jasné porážky vystoupení svého svěřence chválil. "Lukáš předvedl zlepšení hned v několika oblastech, ale Asiaté jednoznačně dominují našemu sportu," hlásil po příletu v návaznosti na skupinová střetnutí Kyncla trenér Badminton Sharks Brno.

Na rozdíl od parabadmintonisty se kromě skončeného MS rozhodl ještě více nastínit plány, a to nejen pro Kyncla, na další období. "Příští rok se má konečně po 5 letech konat ME, na které budeme chtít vyslat rekordní počet českých hráčů. Také máme zájem přivést více zahraničních soupeřů na Czech Para Badminton Open, aby se nám to podařilo, rozhodli jsme se právě MMČR uspořádat v Praze, kde je přece jenom lepší dostupnost letiště. Termín šampionátu je stanovený na poslední květnový víkend 27. - 28. 5. 2023."

My přejme parabadmintonu do budoucna ještě výraznější účast na tak významných akcích. K tomu je ale třeba také širší základny. Proto neváhejte a pokud se Vám tento sport líbí, kontaktujte koordinátorku parabadmintonu Pavlu Grycovou (725 048 138, p.grycova@centrum.cz) nebo trenéra parabadmintonu v Brně Tomáše Vovse (725 891 077, info@badmintonsharks.cz).

Pokud se do nějakého klubu přihlásí nový zájemce o trénování parabadmintonu, prosím dejte nám o něm vědět a pozvěte jej prosím na turnaj v Praze.

Kompletní výsledky MS v parabadmintonu najdete zde.

Jan Nováček