Prvního ročníku Czech Para-Badminton Open v Brně se zúčastnilo sedm vozíčkářů

08.05.2017

V neděli 7. května proběhl v Brně první ročník Czech Para-Badminton Open, otevřeného turnaje pro badmintonisty na vozíčku. Naprosto ojedinělou akci, jíž se zúčastnilo sedm para-badmintonistů z Brna a Prahy, zorganizoval oddíl Badminton Sharks Brno pod vedením trenéra Tomáše Vovse.

Turnaj hraný experimentálním způsobem jako smíšená čtyřhra vozíčkáře s hráčem oddílu Sharks Brno byl vyvrcholením dvouleté práce Tomáše Vovse, paní Pavly Grycové a jejich týmových kolegů, kteří se jako jediní v České republice para-badmintonu systematicky věnují.

Kromě tří dětí ve věku okolo 13 let, které docházejí na pravidelné páteční tréninky Sharks, se na turnaj přihlásili ještě dva dospělí para-badmintonisté z Brna a Zuzana Přibilová a Zdeněk Krupička z Prahy, kteří nakonec turnaj se svými partnery vyhráli.

Velkou porci zápasů si díky systému každý s každým ale užili všichni, Czech Para-Badminton Open navíc svedlo dohromady sportovce různých věkových kategorií - od dětí po důchodce.

Nezbývá než věřit, že podobných akcí bude v Česku jen přibývat, stejně jako sportovně založených vozíčkářů, kteří budou mít zájem o para-badminton, který se v roce 2020 poprvé představí na paralympijských hrách v Tokiu.

U příležitosti prvního ročníku Czech Para-Badminton Open jsme vyzpovídali hlavu celé akce Tomáše Vovse.

Tomáši, jaké další akce para-badmintonu plánuješ?
Měli bychom pokračovat s naší skupinou v trénování 1x týdně a určitě bychom chtěli pokračovat v pořádání turnajů a navázat na tento ročník. Jestli bude zájem i hráčů z jiných měst, tak bychom mohli uspořádat i nějaké soustředění, ale naše hlavní činnost je v trénincích.

Kde jinde se v Česku dělá para-badminton?
Nemám zmínky o tom, že by se v tuhle chvíli para-badminton někde systematicky provozoval. Historicky paní Halka Bitmanová rozjížděla projekt v Praze, ale dál už na to nenavazuje. Dohledal jsem, že v Jánských Lázních byl v roce 2013 víkendový turnaj v para-badmintonu, do kterého se nejspíš zapojovali sportovci po úrazech, kteří navštěvovali místní obchodní akademii pro tělesně postižené.

Na Czech Para-Badminton Open přijeli dva sportovci z Prahy. Jak ses s nimi seznámil?
Po zveřejnění článku na stránkách ČBaS na podzim loňského roku a při sdílení tohoto článku na dalších místech na internetu si nás sami našli. Zuzka Přibilová z Prahy nás kontaktovala a byli jsme domluveni, že kdybychom pořádali turnaj nebo nějakou jinou akci, že by se ráda zúčastnila. Nakonec přivezla ještě svého kamaráda Zdeňka Krupičku, reprezentanta ve sledge hokeji, který se hrozně chtěl zúčastnit, tak jsme byli rádi, že rozšíří naše startovní pole.

Měli tito dva už nějakou zkušenost s para-badmintonem?
Zdeněk podle mě vůbec para-badminton nehraje, ale je velice šikovný, má silné ruce z hokeje, takže s tím nemá vůbec žádný problém. Jsme nadšeni z toho, jak se dokáže pohybovat po hřišti. Zuzka si občas chodí zahrát se zdravými hráči.

Předpokládám, že na sport jsou jiné vozíky než pro normální život.
Ano, sportovní vozík je stabilnější, má jiné úhly naklopení kol, neměl by se dát převrátit, i když občas se to stane. Standardně se to neděje.

Dnes jsme ale viděli, že překlopení nemusí být neřešitelná situace (Zdeněk Krupička při dlouhé výměně přepadl na záda, své pomocí se ale dokázal i s vozíkem zvednout a pokračoval ve výměně, za což sklidil nadšený potlesk všech přítomných).
Ano, Zdeněk se dostal do extrémního záklonu a překlopil se, ale neuvěřitelně dokázal sám vstát a výměna pokračovala. Ve florbalu se prý sám zvedá pomocí mantinelu, tady mantinel neměl, ale i tak to sám dokázal, což je naprosto úžasné.

Jak jste sehnali sportovní vozíky pro vaše oddílové děti?
Vloni jsme trénovali na klasických vozících, ale naskytla se sponzorská podpora, takže jsme všem třem dětem dokázali nakoupit ty sportovní.

Dají se tedy k para-badmintonu přilákat sponzoři?
Co se týče jednorázového nákupu sportovních vozíků, tak ano, zadali jsme to jednomu českému výrobci, který dokáže vozíky vyrobit v obdobné kvalitě za třetinovou cenu. Jinak tréninky a další přípravu platí rodiče nebo firmy rodičů našich hráčů.

Jak se podařilo zajistit Czech Para-Badminton Open po finanční a materiální stránce?
Podporuje to náš oddíl s tím, že vozíčkáři si za dopolední blok zápasů platili startovné 200 Kč. Sponzoři nám zajistili ceny pro všechny a medaile a diplomy pro vítěze. Máme to rozdělené na muže a ženy, takže při dnešním počtu sedmi vozíčkářů se jen jeden nedostane na stupně vítězů.

Zajímáš se o para-badminton i v mezinárodním měřítku?
Chodí nám do mailu pozvánky na mezinárodní turnaje, i na to samozřejmě myslíme, ale v tuhle chvíli nemáme výkonnost na to, abychom se měřili s mezinárodní konkurencí. Pokud se časem podaří najít nebo vychovat para-badmintonisty, tak samozřejmě budeme mít zájem, aby se do tohoto zapojovali, ale myslím, že to je ještě daleko.

Více o para-badmintonu v Brně pod hlavičkou Badminton Sharks ZDE, původní článek o para-badmintonu na stránkách ČBaS najdete ZDE.

Ondřej Kopřiva